Yazarlar

Metiner Sezer Metiner Sezer

Türkiye, obez sayısı bakımından Avrupa birincisi! Ayrıca dünyada en fazla tuz ve şeker tüketen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor! 

Türkiye’de erişkin nüfusun 20 milyonu obez, ondan daha fazlası ise aşırı kilolu! En fenası da çocuk yaştaki obez sayısının artıyor olması!..

Ne oldu da Türkiye obez sayısında Avrupa birincisi oldu? Aşırı ve yanlış beslemeden yetersiz aktiviteye… Yaştan eğitim düzeyine… Cinsiyetten psikolojik nedenlere… Gelir durumundan sigara ve alkol kullanımına kadar birçok nedeni var tabii!

Bu arada köyden kente göçü ve fast-food beslenmeyi de göz ardı etmemek lazım. Toplumun beslenme alışkanlığı değişti!

Obezite, vücuttaki hemen her dengeyi bozan kronik bir hastalık olmasına rağmen obezler, kendileri hasta kabul etmiyorlar. Ne zaman ki, kalp ya da karaciğer rahatsızlığı baş gösteriyor, tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkıyor; işte o zaman “ben hastayım” demeye ve doktor doktor dolaşmaya başlıyor!

 

Kim obezdir?

 

Siz, siz olun beliniz kalınlaşmaya başlamış ve erkeklerde bel kalınlığı 100 santimetre, kadınlarda 90 santimetre sınırını geçmesine izin vermeyin. Beden Kitle İndeksi (BKİ) iyi bir ölçüdür bunun için. BKİ, vücut ağırlığınızın (kg), boy uzunluğunuzun (metre) karesine (BKİ=kg/m2) bölünmesiyle elde ediliyor. Çıkan sonuç 15-20 aralığında ise ideal, 20-25 normal, 25-30 kilolu, 30-35 obez, 35-40 aşırı obez, 40 ve üstü morbid obezdir!

Bu ölçümler sonucunda yağ dokusu karında, iç organların çevresinde birikmişse, metabolik hastalıklar (tansiyon yüksekliği, insülin direnci, şeker hastalığı, kan yağlarında yükseklik, kalp ve beyin damarlarında tıkanma ve buna bağlı kalp krizi ve felç) görülüyor. Yağ dokusu daha çok kalça ve bacaklarda birikmişse, bu sefer de kadın tipi armut tipi şişmanlıklar görülür ki, daha ziyade kozmik hastalıklardır bunlar.

 

Obez olmamak için ne yapmak lazım?

 

Obez olmamak kolay aslında. Hareketsiz kalmayın. Abur-cubur yemeyin. Bir de yürüyün, yeter. Çocuklarda 7-8 saat bilgisayar başında oturma alışkanlığı var ki, obezitenin en büyük sebeplerinden biridir bu. Çocukları bilgisayar, yetişkinleri cep telefonundan mümkün olduğu kadar uzak tutmakta fayda var.

 

Peki, tedavi nasıl?

 

Hareket etmedi! Ne bulduysa yedi! Akşam kalkıp buzdolabını karıştırdı ve o oburluğun sonunda da obez oldu, diyelim! Bu kişi ne yapsın?

Bir hastalığı tedavi etmek için kişinin hastalığı kabul etmesi lazım her şeyden önce. Diyet, egzersiz, davranış değişikliği, ilaç, cerrahi gibi birçok tedavi yöntemi var. Diyet yapıp hızlı kilo vermenin pek bir faydası yok. İdeali, 6 ayda vücut ağırlığının yüzde 5 ya da en fazla 10’unu vermek ve bunu sürdürmektir. Egzersizde de düzenli olmak önemlidir. 30 dakikada 3 bin adım atmak lazım mesela. İlacın da faydası var mutlaka ama ilacı hekim kontrolünde almanın yanında kulaktan dolma bilgilerle de zayıflamaya çalışmamak gerekiyor. Cerrahi müdahale çok yaygın ise de bu tedavilerin doğru teşhisten sonra yapılması şarttır.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) ile Türk Diabet ve Obezite Vakfı iş birliğiyle düzenlenen 10’uncu Ulusal Obezite Kongresi’nde açıklama yapan Prof. Dr. Volkan Yumuk ve Prof. Dr. Ahmet Kaya, Türkiye’nin obeziteyi halk hastalığı kabul ettiğine işaret ederek; tam donanımlı sağlık merkezlerine gitmelerini tavsiye ettiler.

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |