Yazarlar

Metiner Sezer Metiner Sezer

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan dün ilk defa Yenikapı mitinginde seslendirdi. Ondan sonra da sürekli söyledi “Dövizi tırmandırmaya çalışılıyor” sözünü. Provokasyon yaptıklarını söylediği bankaları şöyle uyardı: “Ey finans sektörünün içinde olanlar, size Yenikapı’dan sesleniyorum; kalkıp piyasadan dövizleri toplayıp ‘döviz yükselecek,  şöyle böyle olacak’ diye provokatif eylemlerin içerisine giriyorsanız, bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz! Seçimin arifesinde bu tür eylemlerin içerisine girenlere sesleniyorum. Hepinizin kimliğini biliyoruz, neler yaptığınızı biliyoruz.”

Erdoğan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), ABD merkezli uluslararası yatırım bankası JP Morgan hakkında başlattığı soruşturmayı kastederek “BDDK bazı adımlar attı. Ama şunu bilin ki seçim sonrası bunun faturasını ağır keseceğiz. Bu milleti sömürtmeyeceğiz” dedi.

Deveye sormuşlar “boynun neye eğri” diye; “nerem doğru ki” demiş. O misal, Erdoğan’ın bu sözünü de anlamlandırmak oldukça zor!

Tamam, seçime gidiliyor. Esip gürlemek lazım…

Da… Her şeyin bir haddi hesabı var…

Yatırım bankası JP Morgan, müşterilerine düzenli olarak rapor verir. Onlara finans danışmanlığı yapar bir nevi. Eğer döviz kurunda ya da faizde aşağı doğru gidiş varsa onu, yukarı doğru çıkıyorsa onu bildirirler müşterilerine. Elbette ki bu bir tahmindir ve müşterileri ister uyarlar, ister uymazlar ama yatırım bankalarının görevidir bu tür bilgileri içeren rapor vermek.

JP Morgan, müşterilerine gönderdiği raporda Dolar kurunun 5.90 TL olacağını rapor etmiş. BDDK bu rapordan dolayı inceleme başlattı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da aynı saatte inceleme başlattı. Bütün bu gelişmeler 22 Mart 2019 Cuma günü yaşandı. Dolar/TL o gün 5.46’dan başlamış ve gün içinde 5.63’ü görmüştü. Piyasalar kapandıktan sonra yurtdışındaki işlemlerle 5.84 TL’ye kadar çıktı ve daha sonra 5.76 TL’yegeriledi.

TL’de yaşanan bu yüzde 5’lik değer kaybı, dış gelişmelerden kaynaklanıyordu. ABD’nin Golan Tepeleri’niİsrail toprağı olarak tanıma kararı ile Almanya ve Fransa PMI’larınınbeklentilerin çok altında gelmesi etkili oldu. Merkez Bankası tedbir aldı ve bir hafta vadeli repo ihalelerine ara verdiğini duyurdu. Bu, örtülü faiz anlamına gelen müdahale sonrası kurdaki hareketlilik nispeten durdu.

Gelişmelerde JP Morgan’ın herhangi bir müdahalesi ya da etkisi yok yani! Buna rağmen BDDK ve SPK gerekli işlemi yaptı ve inceleme başlattı. JP Morgan’ın bir yanlışı varsa gereken cezayı verecektir bu iki kurum.

Ancak ortada işlenen herhangi bir suç yok.  Sadece inceleme başlatıldı. Hâl böyle iken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girip “neler yaptığınızı biliyoruz, seçimden sonra hepsinin hesabını soracağız size” demesi hiç doğru değildir.  

Para ürkektir. Türkiye’de JP Morgan gibi finans kuruluşlarının bulunması önemlidir. Türkiye’nin bu bankalara ihtiyacı var ayrıca onların Türkiye’de yer alması Türkiye’ye prestij kazandırır. JP Morgan giderse Türkiye prestijini kaybettiği gibi daha yüksek faizle borçlanmak mecburiyetinde kalır!

“Giden gitsin biz bize yeteriz” demek gibi bir lüksü de yok bu ülkenin! İç tasarruf çok düşük; yüzde 20 seviyesinde! Yaptığı her yatırımın yüzde 80’ini borç kaynakla yapmak zorunda!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekten bu milletin sömürülmesini istemiyorsa sözlerine dikkat etsin, yeter. Her konuştuğunda dolar yükseliyor, TL değer kaybediyor çünkü!

 

 

 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |