Yazarlar

Hasan Sezer Hasan Sezer

Bayram arkadaşımız Erenköy Tüccarbaşı Semti’nde kuru temizleyici olarak çalışan esnaf bir kardeşimizdi. 80’li yıllarda açtığı işyerinde tek başına çalışıp çabalamakta, dükkân kirasını, Bağ-Kur primini, kira stopajını ve gelir vergisi başta olmak üzere tüm vergilerini yatırmakta; bir şeyler kaldı ise onu da evinin geçimi için harcamakta idi.  

Ayhan ise semtimizin çok sevilen marangozu Mehmet Amcanın oğlu idi.

Kuru temizleyici Bayram ile marangoz Mehmet Amcanın dükkânları aynı apartmanın alt katında idi. Ayhan sözüm ona babasına yardım eder, ama daha çok taraftarı olduğu, Fenerbahçe üzerine hasbihal ve yorumlarla vakit geçirirdi. Babası onu isteğe bağlı sigortalı yaptırmıştı ve diyelim her ay için 100 lira prim ödüyordu. O dönemlerde isteğe bağlı sigortalıların sağlık sigortası ödeme zorunluluğu yoktu. Kuru temizleyici Bayram ise diyelim 250 lira prim ödeyerek 25 yıl içinde 9 bin gün prim ödemiş ve SSK’ya emeklilik müracaatı yapmıştı. Kendisine farz edelim 800 lira emekli maaşı bağlandı. Aradan bir yıl geçince Ayhan da 5 bin günü tamamlamış olarak müracaat etti ve kendisine diyelim bin lira emeklilik maaşı bağlandı. Ayhan kardeşime helalı hoş olsun. Gözü olanın gözü çıksın. Benin üzerinde durduğum konu şu: 4 bin gün fazla prim yatıran, ayrıca isteğe bağlı sigortalıdan 2,5 kat fazla prim ödeyen Bayram ve Bayram gibilerin suçu ne ki, daha düşük emekli maaşı alıyorla?! Bu çarpıklığı hiç kimse görmüyor mu? Arada bir 2000 yılı sonrası için intibak yasası çıkacak deniyor. Ama bir türlü sıra gelmiyor. Bu gidişle de sıra gelecek gibi görünmüyor! Mağdur olan milyonlarca Bağ-Kur emeklisi var. Bu çarpıklığın bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.

 

TOKİ BAŞKANI DAR GELİRLİNİN TEK GÜVENCESİYİZ DİYOR!

 

1 Ocak 2018 tarihli gazetelerde TOKİ Başkanı Sayın Ergün TURAN Bey, “Satışa sunduğumuz yerlerde en az 15-20 katı fazla talep var” diyor. Bu yerlerin başında da tabii ki İstanbul geliyor. 65-70 bin konut ürettiklerini söyledikleri 2017 yılında Ülkemizin yaklaşık dörtte birinin yaşadığı İstanbul’a en az 15 bin konut yapılmalıydı. Ama benim bildiğim Kayaşehir’de satışa sunulan ve hiç de ucuz olmayan, buna rağmen 20 katı talep gelen konutlar var. Uzun lafın kısası dar gelirliye maalesef gerekli imkânlar sağlanmıyor. Ülkemizdeki gayrimenkul değerinin artması elbette güzel bir şey. Fakat emeği ile çalışan, dişinden tırnağından arttırarak bir ev sahibi olmak isteyen çalışanın, emeklinin de umudu olmak çok mu zor? Neyse konuyu fazla uzatmadan bir fıkra ile bitirelim.

 

YEĞENİM BENİM EŞEĞE DE BİR BAKIVER HELE!

 

Yıllar öncesi Anadolu’nun bir köyünde yaşayan, maddi durumu da oldukça iyi olan bir amcamız, “ömür gelip geçiyor. Hele şu İstanbul’a gidip bir göreyim. Biraz da alış veriş yaparım” diyerek eşeğine binmiş ve İstanbul’un yolunu tutmuş. Aradan günler geçmiş. İstanbul’a ulaşmış. O zamanlar İstanbul denince akla tabii ki önce Sirkeci ve civarı geliyor. Sirkeci’ye gelen amcamız eşeğini bir yere bağlayarak etrafı dolaşmaya çıkar. Bir müddet sonra dönüyor ki, eşek de yok, bağladığı nesne de! Meğer amcam eşeği tren vagonuna bağlamamış! Tabii bu duruma oldukça şaşırıyor ve kendi kendine söyleniyor. “Hadi bizim eşek ipini kopardı kaçtı. Koca bina nereye gitti” diyerekten yanında kalan eşyalarla bir otel bakıyor. Lüks bir otele girip, odasına çıkıyor. O zamana kadar hep yer yatağında yattığı için karyolanın altına girip biraz uyumak istiyor. O sırada olacak bu ya yeni evli bir çift de odalarını şaşırarak amcamın kaldığı odaya dalıyorlar. Damat eşine; “Sevgilim gözlerinde tüm İstanbul’u sokak sokak, cadde cadde görüyorum” deyince; amcam heyecana kapılıyor ve “Yeğenim, gözünü seveyim benim kaybolan eşeğime de bir bakıver hele acep nerededir” deyiveriyor. Sonuç ne olmuş bilemiyoruz ama 2018 de düzgün, kavgasız, hak edenin hakkını aldığı, siyasilerimizin birbirine hakaret etmek yerine ülkenin daha iyi yerlere gelebilmesi için el ele verdikleri günleri görmek dilek ve temennisiyle tekrardan hepinize hayırlı seneler diliyorum.

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |