22.07.2018 - 23:44
22 Temmuz 2018 Pazar Türkiye Gündemi

İYİ Parti 24 Haziran’dan sonra gömüldüğü sessizliği Akşener’in olağanüstü kongre kararı ile bozdu. Akşener, aday olmayacağını açıkladı ve “Aday olacaklara başarılar dilerim” dedi… Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi dairlere fotoğraflarının asılmasını önerdi… CHP bu öneriye tepki gösterdi… Anıtkabir’de çektiği ve Atatürk’e hakaret içeren videosu çok büyük tepki alan Sfiye İnci, tutuklandı ve Sincan Cezaevi’ne kondu… Mesut Özdil, Almanya Milli Takımı’ndan ayrıldığını duyurdu…

22 Temmuz 2018 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      AKŞENER İSTİFADAN DÖNDÜ

İYİ Parti dün Afyonkarahisar’da üç günlük kampa girdi. Çalıştay’da seçimi kaybetmenin nedenleri tartışıldı ve çok sert eleştiriler yapıldı. Akşener “Kaybetmenin sorumlusu benim” dedi ve olağanüstü kurultaya gitme kararı aldı. Akşener, kurultayda aday olmayacağını da açıkladı ve “Aday olacak arkadaşlara başarılar dilerim” dedi.

 

2)      MHP: İYİ PARTİLİ ARKADAŞLARA KAPIMIZ AÇIK

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, manidar bir mesaj verdi ve “İYİ Parti’den kopuşlar olursa oturur değerlendiririz” dedi.

 

3)      İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ İSTİFA ETTİ

İYİ Parti Milletvekili Fatih Eryılmaz, partisinden ayrılacağını twitter hesabından duyurdu ve “Önümüzdeki günlerde istifamı vereceğim” ifadesini kullandı.

 

4)      ERDOĞAN’IN RESMİNİ RESMİ DAİRLERE ASALIM

Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman, “Recep Tayyip Erdoğan artık herkesin saygı duyduğu ve saygı duyması gerektiği devlet başkanı” dedi ve Erdoğan’ın resminin devlet dairelerine asılmasını önerdi.  

 

5)      ERDOĞAN, PARTİ BAŞKANI; RESMİ ASILMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, İsmail Kahraman’ın önerisine tepki gösterdi ve şöyle konuştu: “Sayın Erdoğan bir siyasi partinin genel başkanıdır. Neden resmi asılsın?”

 

6)      SAFİYE İNCİ SİNCAR CEZAEVİ’NE KONDU

Atatürk’e hakaret suçlamasıyla tutuklanan Safiye İnci, Sincan Cezaevi’ne gönderildi. Safiye İnce Anıtkabir’de çektiği videoyu sosyal medyada paylaşmış ve çok büyük tepki almıştı.

 

7)      ALBAYRAK: TÜRKİYE EKONOMİSİ UMUT VERİYOR

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, G-20 Toplantısı için gittiği Arjantin’den sıcak mesajlar verdi ve “Türkiye ekonomisi umut veriyor” dedi.

 

8)      PİYASA AKTÖRLERİ İLE UYUM İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

Bakan Albayrak, “piyasayla kavga ederek değil, kazan – kazan sistemini işleteceğiz” dedi ve piyasa aktörleriyle uyum içinde çalışacaklarını söyledi.

 

9)      TÜRKİYE, IMF’NİN KAPISINDA

CHP’li Aykut Erdoğdu ise Türkiye’nin IMF’nin kapısında olduğunu iddia etti ve “yerel seçimlere kadar idare etmeye çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

 

10)   YÜZDE 7 BÜYÜMEYE RAĞMEN FAKİRLEŞİYORUZ!

İYİ Parti Genel Başkanı Durmuş Yılmaz, “Yüzde 7 büyümeye rağmen Türkiye’de fakirleşme söz konusudur” ifadesini kullanarak; Türkiye’nin ekonomik krize doğru sürüklendiğini ileri sürdü.

 

11)   ŞİFRELİ KONUŞMALARI ÇÖZÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

Adnan Oktar örgütünün aralarında özel bir sistem üzerinden görüştükleri ortaya çıktı. Şifreli konuşmaları çözülmeye çalışılıyor.

 

12)   PKK 4 ARACI YAKTI

Ağrı’da yol kesen PKK’lı teröristler ikisi TIR, 4 aracı ateşe verdi.

 

13)   ALMANYA’DAN OLUMLU HAREKETLER

Hollanda’dan sonra Almanya’dan da normalleşme adımları gelmeye başladı. Ekonomik tedbirler kalktı, seyahat uyarısı hafifledi.

 

14)   MESUT ÖZİL, ALMANYA MİLLİ TAKIMI’NDAN AYRILDI

Mesut Özdil, Almanya Milli Takımı’ndan ayrıldığını açıkladı. Futbolcu arkadaşlarıyla ve Alman halkıyla hiçbir problemi olmadığının altını Çizen Mesut Özil, ayrılış gerekçesini şu ifadelerle seslendirdi:  Federasyon yetkilileri ise benim Türk kökenime saygısızlık yaptı. Artık yeter!"

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye seçim yorgunluğunu atmaya, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile de yeni sisteme uymaya çalışılıyor. Meclis bir hafta sonra tatile çıkıyor. Temmuz ayının verdiği rehavet var. Üstüne üstlük bugün Pazar günüydü. Tatildi yani. Gelgelelim siyaset tatil yapmıyor! CHP Malum, kurultay krizi yaşıyor… İYİ Parti’nin hiç sesi soluğu çıkmıyordu; o da bugün gündeme bomba gibi düştü! Dün Afyonkarahisar Kampı’nda başlattığı sert eleştirilerle gerginleşen “çalıştay” faaliyeti Akşener’in istifa edeceğini söylemesine kadar tırmandı. “Başarısızlığın sorumlusu benim” diyen Akşener, daha sonra Olağanüstü Kongre kararı aldı ve “aday olmayacağım” deyip yeni adaylara başarılar diledi… İYİ Parti Milletvekili Fatih Eryılmaz’ın istifasını duyurması, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın, İYİ Parti milletvekillerine “kapımız açık” şeklinde çağrı yapması, zaten karışık olan kafaları iyice karıştırdı…

Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Erdoğan’ın resminin resmi dairelere asılması” önerisi bilhassa CHP tarafından sert bir şekilde eleştirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, “Sayın Erdoğan bir partinin genel başkanıdır. Nasıl asılır onun resmi” diye sordu… Atatürk’e hakaret suçlamasıyla tutuklanan Safiye İnci, Sincan Cezaevi’ne kondu… Mesut Özil, Almanya Milli Takımı’ndan ayrılma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf krize dönüşmüş ve Özdil’in Rusya’daki Dünya Kupası maçında oynatılmamasına kadar vardırılmıştı. Özdil, “Ailemin ülkesinin Cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirmem siyasi bir davranış şeklinde değerlendirilemez” dedi ve iki saat sonra Alman Milli Takımı’ndan ayrıldığını açıkladı…

İyi haberler Almanya’dan ve Arjantin’den geldi. Almanya, vatandaşlarına yaptığı seyahat uyarısını hafifletti… Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak G-20 Toplantısı için gittiği Arjantin’den “Piyasa aktörleriyle uyum içinde çalışacağız” dedi. Ki, Albayrak’ın bakan olduğu günden bu yana verdiği bu olumlu mesajlar Türkiye’nin imajını düzeltmesine yardımcı olmaktadır. Eğer, icraatı da olumlu olursa Türkiye, içinde bulunduğu krizden teğet geçme şansını yakalayabilir.

Hep kavga! Hep dövüş! Mesut Özil’i bile vatandaşı olduğu ülkenin Milli Takımı’dan ayırmayı başardık ya; varın gerisini siz düşünün!

 

 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |