22.02.2018 - 23:25
22 Şubat 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan terörle mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettiğini bildirdi… Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, YPG’nin Esad rejiminden yardım istediğini doğruladı ve “Ama anlaşma olmadı” bilgisini verdi… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Terör örgütüne destek verenin terörist muamelesi göreceğini”nin altını çizdi… CHP Grup Başkanvekili Özgül Özel, “Cumhur İttifakı” için tepkilerini sıraladı ve “Bu bir ittifak değildir. Buna dense dense ilhak denir” ifadesini kullandı. 14 şeker fabrikasının özelleştirme kapsamına alınmasına tüm muhalefet partileri  itiraz yağdırdı.

22 Şubat 2018 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BİN 829 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

TSK, 34’üncü gününde TSK, Zeytin Dalı Harekâtının 34’üncü gününde yaptığı açıklamada harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının bin 829 olduğunu duyurdu. 99 nokta teröristlerden temizlendi.

 

2)      YPG HALEP’TEN ÇIKIP AFRİN’E GEÇTİ

YPG, Halep’te kontrol altında tuttuğu bazı mahalleleri Esad destekçisi milislere devredip oradaki militanlarını Afrin’e gönderdi.

 

3)      ABD, MENBİÇ’TE PYD MİLİTANLARINI EĞİTİYOR

Türkiye çok açık bir şekilde Menbiç’e gireceğini ifade etmesine rağmen ABD, Menbiç’te YPG militanlarına askeri eğitim verdiğini gösteren video görüntülerini yayınladı.

 

4)      SAVAŞ TÜM GÜCÜYLE SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bu sabah itibariyle bin 829 teröristi Mehmedimiz etkisiz hale getirdi. Askerimiz dağ-taş, gece-gündüz demeden bu savaşı, bu mücadeleyi tüm gücüyle, tüm imkânıyla sürdürüyor” dedi.

 

5)      TAKVİYE GÜÇLERİ SÜREKLİ GELİYOR

Çeşitli şehirlerden gelen özel harekât birlikleri sınırda toplanmaya devam ediyor. Bir taraftan da buradaki birlikler Afrin’e takviye güç olarak gönderiliyorlar.

 

6)      YPG, ESAD İLE GÖRÜŞTÜ AMA ANLAŞMA OLMADI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Afrin için rejim ile terör örgütü YPG'nin görüştüğünü ama anlaşma sağlayamadıkları” bilgisini paylaştı.

 

7)     TERÖRİSTE DESTEK VEREN TERÖRİST MUAMELESİ GÖRÜR

Mevlüt Çavuşoğlu da Afrin’e girme teşebbüsünde bulunan Suriye yönetimine yakın milisler hakkında konuştu ve şunları söyledi: “İster milis ister başka… Adı ne olursa olsun fark etmez. PKK ya da YPG’ye destek vermeye çalışanlar bizim için eşittir ve ona terörist muamelesi yaparız.”

 

8)     BU İTTİFAK DEĞİL, İLTİHAKTIR

Ak Parti ile MHP tarafından hazırlanıp Meclis’e sunulan “Cumhur İttifakı” ile ilgili yasa tasarısına tepkiler gelmeye başladı. CHP Grup Başkanvekili Özgül Özel, “Bu bir baraj ittifakıdır” dedi ve yapılan işin ittifak değil, ilhak olduğunu iddia edip “siyasi yankesicilik” ifadesi kullandı. 16 Nisan’da YSK’nın kanuna uymadığını öne süren Özel, “Şimdi de kanunu YSK’ya uyduruyorlar” diyerek; sözlerini şöyle tamamladı: “Utanmasalar, ‘boş oylarda ittifaka sayılır’ diyecekler!”

 

9)     ZİNA GÜNDEME MAKSATLI MI GETİRİLDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan zinanın suç sayılacağının sinyalini vermişti. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, zinanın suç olarak gözükmemektedir” diyerek; zina konusunun hukuki bir zemine oturtulacağını ifade etti. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan zina konusunun Erdoğan tarafından bilhassa  “Biz onun bu tuzağına düşmeyeceğiz” dedi.

 

10)  14 ŞEKER FABRİKASI ÖZELLEŞTİRİLİYOR

Türkiye’deki 14 şeker fabrikası satılıyor. Muhalefetten tepki var. CHP 20 milletvekilinden bir heyet kurdu. Hükümet ise kimse mağdur edilmeyecek diyor ve “Bütçe gelirlerini artırmak için yapıyoruz” diyor.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Türk askeri, Suriye topraklarında teröristlere karşı temizlik harekâtı sürdürüyor. İktidar Partisi de içeride seçim hazırlığı yapıyor. İktidarın arayıp da bulamayacağı bir dönemdir bu dönem; değerlendirmek isteyecektir tabii. TSK’nın sınır ötesinde verdiği mücadeleye odaklanan vatandaş pahalılığı, enflasyonu, işsizliği, sosyal problemleri unuttu. Bu durum, iktidara siyasi manevra yapacağı geniş bir alan açtı. Ak Parti şu an siyasi alt yapısını oluşturmaya ve kendini seçime hazır vaziyete getirmeye çalışıyor. Afrin kuşatması gerçekleşir gerçekleşmez; Erdoğan, zafer kazanmış komutan edasıyla meydanlara çıkacak ve sıcağı sıcağına “Bana oy verin, dünyayı diz çöktüreyim” diyecektir. Bunu zaferle sonuçlanan Afrin kuşatmasının hemen ardından sıcağı sıcağına yapması lazım ki, vatandaş hiç tereddüt etmeden oyunu Ak Parti ya da “Cumhur İtttifakı”na versin. Zafer sarhoşu vatandaş, zafer kazanmış komutan kendisinden oy ister de esirger mi? Verir!

Anayasa uyum kanunları, şu bu gibi nedenlerden dolayı gecikme yaşanır ve vatandaş ayıkırsa, yandı gülüm keten helva! Vatandaşın aklına bin bir türlü endişe üşüşüverir! İşsiz oğlunun tasasına düşebilir mesela! Alacaklıların kapıya dayanması dahi ihtimal dâhilindedir! Şoku giren vatandaştan oy istemek de almak da zor olur, değil mi?!!

Dolayısıyla, Ak Parti’nin bir baskın seçimi gündeme getirmesi gayet normaldir. Bir iktidar partisinin seçim kazanmak için her türlü meşru yolu denemesi hakkıdır ayrıca. İttifaklar kurar ve işini kolaylaştıracak kanunları çıkarır olur biter. Garip olan şu: Bütün hesaplar, Afrin zaferi üzerine kuruluyor! Ya aksi olursa? “B” planı da yok! O zaman neye yarar acaba onca ittifak ve plan?

 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |