21.02.2018 - 22:43
21 Şubat 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye rejim milislerinin Afrin’e girme teşebbüsüne temas etti ve “Askerimiz gereğini yaptı ve geri çekilmek zorunda kaldılar” dedi… Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekâtının kararlılıkla devam ettiğine işaret etti ve “İnşallah Afrin en kısa sürede teröristlerden temizlenecek” dedi… Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara’nın Şam yönetimi ile doğrudan teması olmadığına dikkat çekti ve “Gerek görülmesi halinde MİT görüşmeler yapıyor” dedi… Tutuklu bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, duruşmada “2010 Referandumunda bir bakan bize İmralı’dan  “Evet oyu” kullanmamız yönünde haber getirdi” şeklinde ifade verdi… Ak Parti ile MHP arasında hazırlanan “Cumhur İttifakı” yasa tasarısı Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

21 Şubat 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BİN 780 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

TSK, Afrin Harekâtının 33’üncü gününde terörist gruplarla sıcak çatışmaya girdi. 65’i dünden bugüne olmak üzere harekâtın tamamında bin 780 teröristin etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

 

2)      ASKERİMİZ GEREĞİNİ YAPTI, REJİM MİLİSLERİ GERİ ÇEKİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye rejim milislerinin Afrin’e girmeye kalkışmasını hatırlattı ve “Dün öyle bir çıkış yapmak istediler ama toplarımız anında gereğini yaptı, silahlı İHA’lar gereğini yaptı ve geri dönmek zorunda kaldılar” dedi. Erdoğan, savunma sanayiinde yerli üretim payının yüzde 65’e çıktığına dikkat çekerek; “Bizim insansız tanları da üretmemiz lazım. Onu da yapacağız” ifadesini kullandı.

 

3)      AFRİN ETRAFINDAKİ CEPHELER BİRLEŞMEYE BAŞLADI

Başbakan Binali Yıldırım, “Güney sınırlarımıza yönelik tehditleri bertaraf ediyoruz” dedi ve operasyonun planlandığı gibi tüm hızıyla sürdüğüne vurgu yaparak; şöyle konuştu: “Afrin çevresindeki cepheler birleşmeye başladı. İnşallah pek yakında Afrin teröristlerden temizlenecek.”

 

4)      SURİYE İLE GÖRÜŞMELERİ MİT YAPIYOR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Ankara, Şam ile doğrudan diyalog kurması menfaati icabı” şeklindeki sözlerinin ardından şu açıklamayı yaptı: “Bizim Şam rejimi ile doğrudan bir görüşmemiz söz konusu değil. Gerek olursa, istihbarat birimimiz (MİT) doğrudan ya da dolaylı görüşmeler yapıyor.”

 

5)      GÜLÜNÇ BİR YORUM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile 3 saat 15 dakika görüşmüş ve bu görüşmede tercüman bulunmamış; tercümeyi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na “Sen Dışişleri Bakanı mısın, tercüman mısın” diye sormuştu. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın “Gülünç bir yorum” dedi ilave etti: “Ben anlamakta zorluk çekiyorum!”

 

6)      CUMHUR İTTİFAKI YASA TASARISI HAZIR

Ak Parti ile MHP arasındaki seçim ittifakını düzenleyen yasa tasarısı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Tasarı her ne kadar 26 maddeden oluşuyorsa da şu beş madde çok önemli:

1) İttifakın ortak alanında kullanılan oylar partilerin oy oranına göre bölüştürülmesi, 2) ittifak yapan partilerin pusulada özel bir yeri olması, 3) Mühürsüz oy pusulaları geçerli sayılması, 4), Engelli evine sandık götürülmesi, 5) İttifak partilerine verilen oyların ittifaka verilmiş olması karar bağlandı.

7)      İKİ ŞEHİT

Bombalı saldırıda iki asker şehit oldu. Cumali Gür ve Eren Çelik’in acı haberi ailelerini yasa boğdu.

 

8)      BARAJ İTTİFAKI

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan “Baraj İttifakı” adını verdiği Ak Parti – MHP orak çalışması olan “Cumhur İttifakı” için “Erdoğan yüzde 51 Cumhurbaşkanı barajından MHP ise yüzde 10 seçim barajından kurtulmak için bu yola girdi” dedi ve yüzde 10’luk barajın kaldırılmamasını eleştirdi.

 

9)      ARTIK ZARİFLİĞİ YAKALAMALIYIZ

Meral Akşener Ankara’da eski bakan ve milletvekili ile bir araya geldi. “Bugün artık küfre ve iftiraya değil zarif cümlelere ihtiyacımız var” diyen Akşener, şöyle dedi: “Artık o zarifliği yakalamalıyız. Türkiye’nin konuşmaya ihtiyacı var eğer Türkiye konuşsaydı bugün Afrin dahil bir çok sorunu daha rahat çözerdik.”

 

10)   O BAKAN KİM?

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, duruşmada verdiği ifadede 2010 yılı referandumuna temas edip “Partimiz boykot kararı almıştı. Bir bakan İmralı’dan “Evet oyu verin” talimatı getirdi” açıklamasını yaptı. Demirtaş’ın bu ifadesine Ak Parti İktidarı herhangi bir cevap vermedi ama CHP “O bakan kim” sorusunu sormaya başladı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türk askeri, 33 gün önce başlayan Zeytin Dalı Harekâtını başarıyla sürdürüyor. Askeri operasyonlar nasıl planlanmışsa öyle uygulandığını söylemek mümkün. Birçoğu stratejik öneme haiz 100’e yakın nokta terör örgütlerinden temizlendi ve sivillere bir zarar gelmemesi için azami özen gösteriliyor.

De…

Afrin Harekâtının diplomatik ayağı da aynı başarıyla yönetiliyor mu? Bu sorunun cevabını verirken; askeri ayağında olduğu gibi gönül rahatlığıyla "evet" diyemiyor insan! Tereddütler var çünkü. ABD mesela. Bu ülke 70 seneyi aşkın bir süredir dünyanın çeşitli ülkelerinde kargaşa çıkarıyor ve bu krizleri kendi lehinde sonuçlanacak şekilde yönetiyor. Bu durum yabana atılacak bir durum değildir. Hakeza Rusya. O da Çarlık ve Sovyetler Birliği Dönemi’nde ABD’ye kök söktürmüştür. İran da öyle: Genlerinde ta Pers İmparatorluğu zamanında kazandığı diplomasi geleneğini taşıyor! Türkiye bu kurtlarla dans ediyor ki, Avrupa’daki kurtları saymıyorum! Buna karşılık, Türkiye diplomasisinde zafiyet endişesi var! Bu endişenin kaynağı, dış politikanın tıpkı iç politikada olduğu gibi Erdoğan’ın duygu ve düşüncelerine teslim edilmiş olma durumudur! Erdoğan’ın Türk halkının nabzına göre şerbet verme maharetini gösterip iç politikada başarılı olması; dış politikada da başarılı olacağı anlamına gelmez ki!   

Suriye milis güçleri Afrin’e girmedi ama bu ilanihaye girmeyeceği anlamına gelmiyor! Türkiye’nin çok dikkatli olması ve “şov yapıyorlar” deyip kulağının üzerine yatmaması lazım.

 

 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |