19.07.2018 - 23:01
19 Temmuz 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

Bedelli askerlik teklifi Meclis Başkanlığı’na verildi ama 28 günlük eğitim sert tepkilere neden oldu… OHAL kalktı ama yerine getirilmesi düşünülen düzenlemenin tartışması bitmek biliyor… ABD Başkanı Trump “tutuklu papaz”ın iade edilmesini istedi… Erdoğan Trump’a “Siz de bizim papazı iade edin” dedi… Adnan Hoca lakaplı Adnan Oktar ve grubundaki 168 kişi tutuklandı. Silivri Cezaevine gönderilen Oktar, “suçsuzum” dedi.  Savcı ise Adnan Oktar ve arkadaşları için “FETÖ benzeri bir grup” ifadesini kullandı… CHP’li muhalifler “526 delegenin imzasını topladık” diye açıklama yaptı. Genel Merkez ise “Mümkün değil” dedi… Akın İpek’e Londra’da gözaltı.

19 Temmuz 2018 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      OHAL YERİNE GETİRİLMEYE ÇALIŞILAN DÜZENLEMEYE TEPKİ

OHAL sona erdi ama Ak Parti tarafından Meclisi Başkanlığı’na sunduğu düzenlemeye ait tartışma büyüyerek artıyor.

 

2)      VALİLERE OHAL YETKİSİ VERİLİYOR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, valilere geniş ve kalıcı OHAL yetkisi verildiğini ve bu uygulamanın demokrasi ve özgürlüğe vurulan bir darbe olduğunu ileri sürdü.

 

3)      VALİNİN HİÇ Mİ YETKİSİ OLMASIN?

Ak Parti Genel Başkanı Yardımcısı Hayati Yazıcı, valilere tanınan yetkiler hakkında konuştu ve “Bu yetkiler OHAL uygulamasından önce de vardı. Bomba yüklü araç şehre girecekse vali mani olmayacak mı” diye sordu.

 

4)      TUTUKLU PAPAZI YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADI

ABD Başkanı Trump tutuklu papaz için Erdoğan’a şu çağrıyı yaptı: Tutuklu olması utanç verici. Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var.”

 

5)      SİZ DE SİZDEKİ PAPAZI VERİN

Erdoğan ise Trump’a daha önce verdiği cevabı tekrarladı: “Bir papaz da sizde var. Siz onu verin, biz de sizin papazı size verelim.”

 

6)      TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR

Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy da dünkü mahkemede tutuklu papazın tutukluluk halinin devamıyla ilgili bir açıklama yaptı ve şunu dedi: “Türkiye bir hukuk devleti. Adli süreç hukukun üstünlüğü prensibine göre devam ediyor.”

 

7)      AKIN İPEK LONDRA’DA GÖZ HAPSİNDE

Akın İpek, bir süredir Londra’da yaşıyordu. İngiltere, Erdoğan’ın ziyaretinden sonra bir ilke imza arttı ve Londra Mahkemesi, pasaportuna el koyduğu Akın İpek’e ev hapsi cezası verdi.

 

8)      BEDELLİ ASKERLİKTE 25 GÜN EĞİTİM ŞARTI KALKSIN

28 günlük askerlik süresi birçok gencin programını bozacağa benziyor. CHP 28 gün şartının kaldırılması için harekete geçti ve Meclis Başkanlığı’na dilekçe verdi.

 

9)      BEDELLİ’DEN 20 MİLYAR LİRA

Bir milyon 328 bin kişi yararlanabileceği BEDELLİ askerlik teklifinin 23Temmuz Pazartesi günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi karara bağlandı. Gençlerin tamamının başvurması halinde Hazine’ye 20 milyar liralık bir gelir sağlanması bekleniyor.

 

10)   BİR ZORLUK ÇIKARSA DÜZELTİLİR

Hayati Yazıcı’nın da 28 günlük eğitim ile ilgili bir açıklama vardı ve Yazıcı, bir zorluk varsa telafi yoluna gidilir” ifadesini kullandı.

 

11)   CHP MUHALİFLERİ: 526 DELEGEYE ULAŞILDI. GENEL MERKEZ: İMKÂNSIZ

CHP’li Yaşar Tüzün, kurultay 526 delegenin imzasına ulaştı. 625’e 100 imza kaldı. Genel Merkez ise imza sayısının 438 olduğunu iddia etti ve Tuncay Özkan, maksimum 450 rakamına ulaşabilecekleri yönünde açıklama yaptı.  

 

12)   ADNAN OKTAR SİLİVRİ CEZAEVİ’NE GÖNERİLDİ

Adnan Oktar ve grubundan 168 kişi tutuklandı. Adnan Oktar, yurt dışı görüşmelerim Türkiye’nin aleyhine değil, lehinedir” dedi. Savcı, Adnan Oktar ve grubu için “FETÖ benzeri bir örgüt” tanımlaması yaptı. Oktar, Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Ak Parti, kamuoyu baskısını dikkate aldı, gençlere verdiği sözü hatırladı ve BEDELLİ askerlik tasarısını Meclis’e gönderdi. Önümüzdeki Pazartesi günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek ve hafta içinde de torba yasa yürürlüğe girecektir. Bu yasa gençlerin işlerine güçlerine bakmalarına imkân getirdiği gibi Hazine’ye de 20 milyar lira gibi bir para girişi sağlayacaktı. Fakat Ak Parti’nin “bir koyundan iki post çıkarma” uyanıklığı, gençlerin sevincini kuraklarında bıraktı.

Ak Parti iki değil üç post çıkarma hevesine kapıldı aslında! Gençler, bedelin 10 bin olmasını istiyorlardı, Ak Parti “oldu bitti”ye getirdi ve bedeli 15 bin lira olarak açıkladı. Gene o nispeten absorbe edilebilirdi belki ama “28 gün kışla eğitimi” kararı gençlerin üzerine dağ gibi yıkıldı. Haliyle gençlerin hevesi kursaklarında kaldı!

Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’nın açıklamasından anlaşılıyor ki, 28 günlük eğitim gençlere “15 Temmuz Ruhu” aşılamak maksadıyla düşünülmüş bir durum. Şunu unutmamak lazım: Bu uygulama iki post çıkaracağım derken koyundan olma uygulamasıdır ve geri tepme ihtimali çok yüksektir!  

Gençleri 28 gün için kışlaya toplamak demek onların işlerini güçlerini bırakmaları; hastalarını, bakmakla yükümlü oldukları ebeveynlerini sokağa terk etmeleri anlamına gelmektedir. İşinden izin alan gencin aynı işe dönme imkânı dahi tartışma konusudur.

Bu kadar zorluğa muhatap olma durumunda bırakılan gençlerin içlerinde “15 Temmuz Ruhu” varsa (ki vardır) o ruhu çıkarısınız! Yapmayın. Verin BEDELLi’yi alın parayı ve 28 günü unutun!

Ha, illa bir şey vermek istiyorsanız gençlere, Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab’ın kaleme aldığı, Optimist’in Türkçeye kazandırdığı “Dördüncü Sanayi Devrimi” kitabını ödev olarak verin, ezberlesinler. Hem bu arada o ödevi verenler de dünyanın geleceği hakkında bilgi sahibi olurlar.

 

 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |