12.02.2018 - 22:36
12 Şubat 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Dün 15 Temmuz’da meydana inen millet, bugün Afrin için iniyor” dedi ve bunun gurur verici bir şey olduğu söyledi… Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin aklını başına alması tavsiyesinde bulundu ve “Kirli pazarlığın içinde olmayız” ifadesini kullandı… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye – ABD ilişkilerinin kırılma noktasına geldiği sinyali veren açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “İlişkileri ya düzelteceğiz, ya da tamamen koparacağız” dedi… Pentagon, PYD için 550 milyon dolar bütçe ayırdığını açıkladı…

12 Şubat 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

 

1)      31 ŞEHİT İ43 YARALI

Bugün, Afrin Zeytin Dalı Harekâtının 24 günüydü. “Bugüne kadar 31 şehit, 143 yaralımız var” açıklaması yapan TSK, bin 369 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

 

2)      BAŞKANIM, BİZİ AFRİN’E GÖTÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün lastikçi esnafını ziyaret etti ve esnafın “Başkanım, bizi Afrin’e götür” çağrısı üzerine “15 Temmuz’da herkes meydanlara dedik, millet meydanlara döküldü. Şimdi de Afrin’e deriz, Afrin’e gider” dedi.

 

3)      KİRLİ PAZARLIĞIN İÇİNDE OLMAYIZ

Başbakan Binali Yıldırım ABD – PYD ittifakının geldiği noktaya temas edip “Terör örgütlerini yanına alıp terörle mücadele etmenin devlet ciddiyetiyle bağdaşmayacağını” söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu: “Afrin’i terörden temizleyeceğiz. Amerika’nın aklını başına toplaması lazım! Kirli pazarlığın içinde olmayız.”

 

4)      YA DÜZELTECEĞİZ, YA TAMAMEN BİTİRECEĞİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “ABD bize verdiği sözleri tutmamıştır” dedi ve “Sözünü tutmayan bir ülke ne kadar güvenilir olur” diye sordu. Çavuşoğlu, “Kaybolan güvenin tesisi gerektiğine” vurgu yapıp “Ya ilişkileri düzelteceğiz. Ya da bu ilişkiler tamamen bozulacak” diyerek; bunun başka seçeneğinin olmadığına işaret etti.

 

5)      BÖYLE DEVLET YÖNETİMİ OLMAZ

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun  “ABD ile ilişki ya düzelir ya bozulur” şeklindeki sözlerini eleştirerek; “Bu işler böyle olmaz” dedi.  Sözlerine “Diplomasi diye bir kavram var” diye devam eden Altay, böyle bir devlet yönetiminin olamayacağını ileri sürdüğü sözlerini şöyle tamamladı: “Böyle bir davranış içinde bulunursanız, Türkiye yaşamaması gereken zorlukları yaşar.”  

 

6)      ZEYTİN DALI CADDESİ

Ankara'da ABD Büyükelçiliğinin bulunduğu Nevzat Tandoğan Caddesi'nin adı Zeytin Dalı olarak değiştirildi.

 

7)      TERÖRİSTLER AFRİN’E GEÇTİ

ABD Savunma Bakanı Mattis, “PYD/YPG/PKK unsurlarının bir bölümünün Afrin’e kaydığını” söyledi. YPG birliklerinin Afrin’e geçişine ABD’nin izin verdiği, Esad yönetiminin de göz yumduğu yorumları yapılmaya başlandı.

 

8)      PYD İÇİN 550 MİLYON DOLAR

Pentagon,  SGD adını kullanan PYD/PKK için 2019 yılı için 550 milyon dolar bütçe ayırdığını açıkladı. Bu paranın 250 milyon doları sınır güvenliği için, 300 milyon doları ise eğit-donat için kullanılacağı bildirildi.

 

9)      AFRİN KAN GÖLÜ OLUR!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türk askeri Afrin’e girmesin” uyarısını tekrarladı ve “500 bin nüfuslu bir şehre Türk askeri girerse orası kan gölüne sürer” dedi.

 

10)   TÜRKİYE GAZA GELDİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu’nun dış politikasıyla ilgili konuştu. “Gaza geldik ve yanlış yaptık” diye Karamollaoğlu; şöyle konuştu: “Rusya’nın olacağını, İran’ın olabileceğini dikkate almadık ve gaza geldik. Yanlış yaptık. Bugün yaşanan sıkıntı, o zaman verilen yanlış kararın sonucudur.”

 

11)   TBB’YE DESTEK ZİYARETİ

İyi Parti, Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) destek ziyaretinde bulundu. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ “Türkiye Barolar Birliği’nin yok edilerek, baroların dernekleştirilmesi projesine şiddetle itiraz ediyoruz” dedi. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise TBB’ye uygulanan bu operasyonun arkasında Saray’a sızmış FETÖ’cüler vardır. Kripto PKK’lıar vardır” şeklinde konuştu.

GÜNDEMİN YORUMU:

Türkiye çok kritik bir haftaya girdi. Orta Doğu ülkelerine ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Tillersson, bu hafta Ankara’ya geliyor ve onun gelişinin öncesinde sert mesajlar veriliyor.  Ankara’nın mesajları ne kadar sert ise ABD’nin mesajları da o kadar karalılık içeriyor. Türkiye, ABD’den PYD/YPG’ye verdiği silahları geri almasını şart koşuyor. ABD ise 2019 Bütçesi’nde PYD/YPG için 550 milyon dolar tutarında fon ayırdığını açıklıyor. Ki bunun 300 milyon doları eğit-donat, 250 milyon doları da sınır güvenliğine tahsis edilecekmiş. Bu fon ABD’nin PYD/YPG için harcadığı para içinde devede kulak bir meblağdır. Şu kritik dönemde bilhassa söylüyor ki, Türkiye onun PYD ile ittifakını sürdürme konusunda kararlı olduğunu hissetsin!  ABD’nin bölgede 15 eğitim kampı var zaten. 2019 yılında da askeri bir akademi ve havaalanı açmayı düşündüğü de biliniyor.

Bir de madalyonun diğer yüzü var tabii. ABD, ”Menbiç’ten çıkmam” diyor. Türkiye ise “Keyfin bilir! Ben kesin gireceğim. Çıkmazsan, seni de vururum” diyor. Bu zıtlaşma ilişkilerin kopma noktasına geldiğini göstermeye yeter de artar bile. De… Türkiye, ABD ile ilişkilerini bitirip Rusya’nın liderliğini yaptığı Şanghay İş Birliği Örgütü’ne mi girmeyi düşünüyor? Şayet öyle ise Ak Parti İktidarının bu meseleyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirip tartışması lazımdır.

Bu mesele ciddi bir meseledir. Bütün dünyanın gözü, kulağı Afrin ve çevresinde! ABD Büyükelçiliği’nin üzerinde bulunduğu caddenin ismini değiştirmekle, ya da geçerken uğranan lastikçi esnafının “Başkanım, bizi Afrin’e götür” isteğini duyup motive olmakla çözülmez. Diplomatik hüner de lazım. Bilmem anlatabildim mi?

 

 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |