12.01.2018 - 22:24
12 Ocak 2018 Cuma Türkiye Gündemi

Ak Parti, “İttifak Komisyonu” için üç parti üyesini görevlendirdi… CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bahçeli taşerondu, Saray’ın kadrolu elemanı oldu” dedi… ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını “Türkiye güvensiz, gitmeyin” diye uyardı. Türkiye’de misilleme yapıp “ABD güvensiz, gitmeyin” uyarısını yaptı… 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KHK eleştirisinden sonra Ak Partisi’nin kendisine yönelik sarf ettiği sözler için “polemiğe girmem” deyip yorum yapmadı ama AYM ve OHAL hakkında görüş bildirdi. AYM için “Yazar ve gazetecilerin tutuksuz yargılanması gerekir” dedi. OHAL için ise “İnşallah bu son olur” deyip Türkiye’nin normalleşmesi gerektiğinin altını çizdi… İçişleri bakanlığı HÖH hakkında araştırma başlattı.

12 Ocak 2018 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      AYM ve YEREL MAHKEME TERS DÜŞTÜ

Anayasa Mahkemesi (AYM) Mehmet Altan ve Şahin Altay hakkında verdiği tahliye kararının gerekçesini açıkladı.  Ancak davanın görüldüğü mahkeme henüz tahliye yapmadı.

 

2)      BAŞBAKAN: YEREL MAHKEME, AYM’NİN KARARINA UYMASI LAZIM

AYM’nin kararını değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, “Anayasa Mahkemesi’nin kararını beğenir beğenmeyiz. Yargılamayı yapacak olan mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin kararını da dikkate alıp bir karar verecektir” açıklamasını yaptı.

 

3)      HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: AYM BÖYLE BİR KARAR VEREMEZ

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise “Anayasa Mahkemesi süper temyiz mahkemesi gibi karar veremez” dedi.

 

4)      YEREL MAHKEMENİN, AYM’NİN KARARINA DİRENME YETKİSİ YOK

Hukukçular, “Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını açıkladıktan sonra yerel mahkemenin, AYM’in gerekçeli kararına direnme yetkisi yoktur” yorumunu yaptı.

 

5)      İTTİFAK KOMİSYONU ÜYELERİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti’nin “İttifak Komisyonu”na vereceği üyelerin isimlerini belirledi. Bu isimler Abdülhamit Gül, Mahir Ünal ve Mustafa Kalaycı olarak açıklandı.

 

6)      BAHÇELİ SARAY’IN KADROLU ELEMANI OLDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 11 Ocak’ın taşeron işçiler için son başvuru günü olduğu söyleyip; lafın ucunu şöyle bağladı: “Sayın Bahçeli taşerondu, şimdi Saray’ın kadrolusu oldu. İş güvencesini de aldığı anlaşılıyor.”

 

7)      ABD UYARISINA TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün vatandaşlarını uyarmış; Diyarbakır, Hatay, Şırnak ve Gaziantep ile Hakkâri başta olmak üzere Türkiye’de 15 ilin riskli olduğunu bildirmişti. Dışişleri Bakanlığı, bugün ABD’nin bu uyarısını “Türkiye ABD’den daha güvenli” diye cevaplamış ve ABD’ye seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşlarına “Terör” uyarısında bulundu ve keyfi tutuklamaların olduğuna vurgu yapıp seyahatlerini gözden geçirmelerini istedi.

 

        8)    ABDULLAH GÜL “POLEMİĞE GİRMEM” DEDİ AMA DİYECEĞİNİ DEDİ

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KHK eleştirisinden sonra Ak Parti’nin yaptığı açıklamalara tepkisini soran gazetecileri,  “O konuda arkadaşlarla polemiğe girmek bana yakışmaz. Zaten her şey ortada” diye cevapladı ama AYM’nin yazarlar hakkında verdiği kararı yorumlayarak; “Gazetecilerin, yazarların tutuksuz yargılanmasına taraftarım. Geçmişte de öyle istedim, öyle davrandım” ifadesini kullandı. OHAL’in uzatılması için ise “İnşallah son kez uzatılır” diyerek; sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin artık demokratik nizama geçtiğini tüm dünyaya göstermesi lazım. Türkiye’nin özgüveni, dış itibarı ve ekonomik durumu için bunu yapması önem arz ediyor.”

 

9)      70 BİN SURİYELİ DAHA

İDLİB’de yaşanan insanlık dramı göç başlattı. 70 bin kişi Kızılay ve AFAD’ın Suriye sınırları içindeki kampına yerleştirildi.

 

10)   İÇİŞLERİ, HÖH HAKKINDA ARAŞTIRMA BAŞLATTI

İçişleri Bakanlığı Halkın Özel Harekâtı (HÖH) hakkında araştırma başlattı. HÖH de kendisinin “milli” ve “yerli” olduğunu iddia ediyor ve şayet herhangi bir şekilde darbe girişimi vaki olacak olursa, müdahale etmeye hazırlanıyorlardı. İYİ Parti, kamuoyunun dikkatini HÖH örgütüne çekti ve İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Başbakan Binali Yıldırım “İyi yapmışsınız” diyerek; şu açıklamayı yaptı: “15 Temmuz gösterdi ki, halk zaten durumdan vazife çıkarıyor ve gereğini anında yapıyor. Onun dışında başka bir oluşuma gerek yok!”

 

11)   YARDIMCI DOÇ. KALKIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi, yardımcı doçentlik kadrosu kalkıyor.

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cahiliyet döneminde insanlar kendi elleriyle yaptıkları putlara tapardı. Yücelttikleri bu putlara söz söyleyenleri “düşman” ilan eder; onlarla savaşırlardı. Ne tesadüf ki, Türkiye de kendi ürettiği düşmanlara savaş açıyor ve “milli” ve “yerli” olmaktan dem vurup halkı düşmana karşı “milli mutabakat” içinde olmaya davet ediyorlar.

Devletlerin komşu ülkeyi “düşman” ilan edip ona savaş açması, tarih kadar eski bir taktiktir. İşin içine “Düşman” ve “Savaş” girince; ne “açlık” sorun olur ne “susuzluk” ne de “işsizlik!” Vatandaş canını kurtarmak için devletinin yanında yer alırlar.

Türkiye’nin eskiden de düşmanları olurdu ama Yunanistan, Bulgaristan, Rusya, bazen de İran ile sınırlı kalırdı bu düşman sayısı. Şimdi tüm dünya!

Ama her şeyin bir haddi hududu var değil mi? Türkiye’de senelerdir süren “düşman” tehdidi artık kabak tadı vermeye başladı!

Siyasetçilerin boş lâf üretme konusundaki yetenekleri tartışılmaz!  Açtıkları pergel, “Milli otomobil”den “milli mutabakat”a geldi ama sonuç “sıfıra sıfır, elde var sıfır!”

 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, diyeceğini diyor ve Ak Parti tarafından söylenen sözlere tepki vermeyip yeni bir konuda gene yorum yapıyor. Sinir bozucu bir durum ama kabul etmek lazım ki, Gül; bu eylemi hakkıyla gerçekleştiriyor.

 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |