11.01.2018 - 23:02
11 Ocak 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “milli ve yerli olan herkesle ittifak yaparız” deyip Bahçeli’nin davetine sıcak baktığını bir kez daha vurguladı… BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Bu ittifaktan memnuniyet duyuyoruz” ifadesini kullandı… CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise tek adam rejimine izin vermeyeceklerini söyledi…

11 Ocak 2018 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      MİLLİ VE YERLİ İTTİFAKI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin milletvekilleriyle yaptığı toplantıda “Milli ve yerli olan herkesle ittifak yaparız” dedi. Erdoğan daha sonra Beştepe’de buluştuğu muhtarlara yeni bina sözü verdi.

 

2)      ÜÇER KİŞİLİK İTTİFAK KOMİSYONU

Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, ittifakın bir milli mutabakat olduğunu ileri sürdü ve Milli ve yerli ittifaklara ihtiyaç var” dedi. Ünal, Ak Parti ve MHP’nin üçer kişilik bir komisyon kuracaklarını ve o komisyonun ittifak şartlarını görüşeceğini söyledi. 

 

3)      DESTİCİ: BİZ DE VARIZ

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici “Türk milliyetçilerinin, muhafazakârlar ile maneviyatçıların birlikteliğinden memnuniyet duyduğumuzu ve desteklediğimizi güçlü bir şekilde ifade etmek istiyorum” dedi.

 

4)      “TEK ADAM REJİMİNE İZİN VEERMEYECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu AB büyükelçileriyle buluştu ve Türkiye’deki ittifak görüşmeleri hakkında bilgi verip “Tek adam rejimine izin vermeyeceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca Türkiye’nin Suriye politikasını doğru bulmadıklarını söyledi.

 

5)      YARIM SAATTE PARTİYİ TESLİM ETTİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Bahçeli’nin 2019’dan sonra 5 yıl daha Erdoğan’a destek vereceğiz ki, sistem otursun” şeklindeki sözlerini değerlendirirken; şöyle konuştu:  “Beş yıllık yetkiyi 1.5 yıl önce verdi. İçeri girmesi, tokalaşması, çayı çorbası hepsi 30 dakika sürdü. Bir apartman yöneticisi dahi 4.5 saatte seçiliyor.” Özel’in “milli ve yerli” sözüne de bir diyeceği vardı ve şöyle dedi: “Ne yerlilikte ne millilikte ne CHP ile ne de ona destek, gönül vermiş kitlelerle Recep Tayyip Erdoğan’ın boy ölçmeye, âşık atmaya boyu da yetmez, gücü de yetmez, kalibresi de yetmez.”

 

6)      BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ’NE YENİ BAŞKAN

Beşiktaş Belediye Başkanlığı’na vekâlet edecek isim CHP’nin adayı Tahir Doğaç oldu.

 

 

 7)      ZANA'NIN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞTÜ

HDP Milletvekili Leyla Zana'nın Milletvekilliği devamsızlıktan dolayı düşürüldü.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Adı her ne kadar “ittifak” ise de gidiş “koalisyon”a doğru bir gidiştir. BBP Genel Başkanı Destici de baktı tren kalkıyor “Bu birliktelikten memnuniyet duyuyoruz” dedi ve trene bindi. Erdoğan ve Bahçeli O’nu da trene alırlar mı bilinmez ama O bindi. Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Seçiminden sonra da Erdoğan’ı destekleyeceğini belirtip üstü örtülü de olsa “koalisyonun” adının konmasını istedi. Ak Parti hiç gecikmeden bu talebe cevap verdi ve “ittifak” çalışmalarını görüşmek üzere bir komisyon kurulacağını bildirdi.

Ak Parti bugüne kadar hep “Koalisyon zararlıdır” diye diye geldi. Hal böyle iken “koalisyon” adını zikretmek; siyaseten intihar demektir. Bunun böyle olduğunu Erdoğan da Bahçeli de çok iyi biliyorlar. Dolayısıyla “milli” ve “yerel” demek, “koalisyon”un adını “ittifak” koymak gayet normaldir. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun.

 

Erdoğan’ın muhtarlara “bina” sözü vermesi, Çiller’in “iki anahtarı”nı hatırlattı. Bütün bunlar gösteriyor ki, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri oldukça çetin geçeceğe benziyor. Hatta 2018’de erken seçim olması dahi kuvvetle muhtemeldir. 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |