10.01.2018 - 23:54
10 Ocak 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli görüştü. Beştepe’de gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili açıklama yapılmadı ama her iki tarafın da memnun olduğu her hallerinden belliydi… CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bu görüşmeyi “Dükkanın anahtarı teslim edildi” şeklinde yorumladı. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan ise “Bu bir yavru iktidar şuurudur” dedi... Beştepe’de Adalet Şurası vardı. Erdoğan 15 senedir adaletin tesisi için çalıştıklarını belirtirken bir de özeleştiride bulundu. “UYAP’ı FETÖ’ye kaptırdık!” Meclis Başkanı İsmail Kahraman Kanuni Sultan Süleyman’ı örnek gösterdi… Başbakan Yıldırım “Bizim önceliğimiz adalettir” ifadesini kullandı.

10 Ocak 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      YAVRU İKTİDAR ŞUURU

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan “Erdoğan MHY’yi ‘Yavru muhalefet’ diye tanımlardı. Bahçeli’nin hedefi “Yavru iktidar” olmakmış. Bugün gelinen nokta bir yavru iktidar şuuru” dedi ve gelişmeleri “Erdoğan’ı eleştiriyoruz. Cevap Bahçeli’den geliyor” diye özetledi.

 

2)      DÜKKÂNIN ANAHTARINI VERDİ

CHP Grup Başkanvekili Bülent Tezcan ise Beştepe’de gerçekleştirilen görüşmeyi “Dükkanın anahtarını teslim etti” şeklinde değerlendirdi.               

 

3)      15 SENEDİR ADALETİ TESİ ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de gerçekleştirilen Adalet Şurası’nda yaptığı konuşmada “Devletin görevi adaleti tesis etmektir” dedi ve 15 senedir adaletin tesisi için çalıştıklarını bildirdi.

 

4)      KANUNİ SÜLEYMAN BİZİM GURURUMUZ

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın konuşması ise ilginç detayları barındırıyordu. Kahraman, ABD Kongre Binası’nda gördüğü 16 kanun adamının rölyefinden söz etti ve onlardan birinin Kanuni Sultan Süleyman olduğunu söyleyerek; Kanuni Sultan Süleyman’ı oraya taşıyan özelliğinin “Yaptığı bütün icraatlarını hukuka uygun yaptığı” olduğunu vurguladı.

 

5)      ÖNCELİĞİMİZ ADALETTİR

Başbakan Binali Yıldırım da Beştepe’deki Adalet Şurasında konuştu. Başbakan Yıldırım “Bazıları mülk deyince bina anlarlar. Esasında devlettir” açıklamasını yaptı. “Bizim önceliğimiz adalet ve kalkınmadır” diyen Yıldırım sosyal barışın ancak iyi çalışan adaletle sağlanacağına işaret ederek; düşmanlıkla adaletin yan yana olmayacağını söyledi.

 

6)      HAVUZ MEDYASI YAZARLARINA ACIYORUM

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in gündeminde Erdoğan vardı. Akşener “Dünya lideri; Sudan’dan et aldı, Tunus’tan zeytinyağı aldı, Fransa’ya gitti uçak aldı. “Ey Hollanda vardı, meğer onlarla da iyi dostmuşuz. Ben bu havuz medyası yazarlarına acıyorum. Dönmekten belleri kırılacak! Adam devletin kasasından kendi parasıymış gibi ulufe dağıtıyor.”

 

7)      İDLİB KRİZİ

Dışişleri bakanlığı Rusya ve İran büyükelçilerini, ABD Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdı.

 

8)      HASİP KAPLAN HDP’Yİ BIRAKTI

“Sırrı Süreyya Önder filmcilik yapsın” diyen Hasip Kaplan HDP’den istifa ettiğini, siyaseti de tamamen bıraktığını açıkladı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Hak, hukuk ve adaletten bahsederken geçmişi örnek veriyoruz. Bu örnekler doğru ve güzel örneklerdir. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Kanuni Sultan Süleyman’ı örnek gösterdi mesela. ABD’nin Kanuni Sultan Süleyman’ı dünyadaki kanun adamlarıyla aynı yere oturttuğunu söyledi. Bunları hepsi güzel şeyler. Gurur verici. Bunları görüp duydukça göğsümüz kabarıyor. Da… Ah keşke o ABD ile olan tek farkımız olmasaydı!

ABD, Kanuni Sultan Süleyman’ı örnek alıp hukuk sistemini güncelledi. Türkiye ise onun “Sultan”lığını alıp liderlerine yakıştırma konusunda fevkalade hızlı davrandı. Onun inşa ettirdiği Süleymaniye Camii’nin silüetini kapatan rezidanslar inşa etmekte de hiç gecikme yok ama iş Kanuni tarafına gelince kayda değer bir gelişme yok! Yanlış anlaşılmasın, laf çok ama icraat yok. Demek istediğim o! Yoksa o kadar muhteşem süslü laflar ediliyor ki, o metni hazırlayanı bulup alnından öpesi geliyor insanın!..  

Ya UYAP özeleştirisine ne demeli?

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP), Adalet Bakanlığı’nın, daha doğrusu ülkenin güvenliğini artıran bir kurumdu. Madem o da gitti; o zaman şu soruyu sormak lazım: O gitmiş bu gitmiş, sonun da UYAP da gitmiş! Geriye ne kaldı? Rant mı? Eğer rantsa değer mi?

 

 

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |