31.12.2017 - 18:12
İran'da kan döküldü

İran'da Perşembe günü başlayan ekonomik kriz protestolarının, hükümet karşıtı gösterilere dönüşmesinin ardından korkulan oldu ve 2 kişi gece düzenlenen gösteride öldürüldü.

Ülkenin yarı resmi haber ajansı Mehr, İran’ın batısındaki Luristan Eyaleti’ndeki Dorud’da gece düzenlenen gösterilerde iki protestocunun öldürüldüğünü duyurdu. Haberde güvenlik yetkililerinin, izinsiz gösterinin uzaması üzerine çatışmaların çıktığını belirttiği aktarıldı. Devlet televizyonunda ise, Dorud’daki göstericileri polisin değil, yabancı ajanların öldürüldüğü iddia edildi.

Cumartesi gecesi sosyal medyada yayılan görüntülerde de Dorud’da silah seslerinin ardından düşen göstericiler yer aldı.

Ülke genelinde internet bağlantısının rejim güçlerince kesildiği de belirtiliyor. Akıllı telefonlarda mesajlaşmaya yarayan Telegram'ın CEO'su da İranlıların çoğunun uygulamayı kullanamadığını duyurdu. Daha sonra İran devlet televizyonunda da Telegram ve Instagram'ın geçici olarak yasaklandığı ifade edildi.

İran yarı resmi haber ajansı Tesnim, bir haritayla protestocuların sosyal medyada yaygın olarak kullandığı bir etiketin ülke dışından desteklendiğini belirtti. Tesnim’e göre bu etiketle atılan tweetlerin yüzde 27'si Suudi Arabistan'dan, yüzde 26'sı İran'dan, yüzde 7'si İngiltere'den, yüzde 5'i Fransa'dan, yine yüzde 5'i Almanya'dan, yüzde 4'ü BAE'den. Gerisi de Kanada, İsrail, Polonya, Avustralya, İsviçre, Hollanda, İsviçre gibi diğer ülkelerden.

Bir başka yarı resmi haber ajansı ISNA da, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin konuşmasının akşam televizyonda yayımlanacağını açıkladı.

Trump yine destekledi

ABD Başkanı Donald Trump, devam eden protestolarla ilgili bugün Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "İran'da büyük protestolar var. İnsanlar sonunda paralarının ve varlıklarının nasıl çalınıp teröre harcandığını görmeye başladı. Görünüşe göre artık buna izin vermeyecekler. ABD insan hakları ihlalleri ihtimali için yakından izliyor!" dedi. 

Devrim Muhafızları’ndan tehdit

Diğer yandan İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in gitmesini isteyen göstericileri tehdit eden İran Devrim Muhafızları, ‘Halkın demir yumruğu kafalarına inecek’ tehdidinde bulundu.

Valilik ele geçirildi ve…

Göstericiler dün gece Arak Valiliğini ele geçirdi. Ayrıca göstericiler Hüramabad şehrinde belediye binasını yaktı.

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |