01.12.2017 - 11:18
Robot Sophia ile BEDELLİ askerlik sohbeti (7)

Türkiye’de gördüklerinden dolayı sık sık sigortası atan robot Sophia’ya, ABD’den gelen 3 yazılımcı virüs yükledi. Olaylara karşı bağışıklığı yükseltilen Sophia, yaşadıklarını anlattı. Sophia, BEDELLİ askerlik konusunu eski Milli Eğitim Bakanı’nın sözüyle eşleştirdi.

BEDELLİ askerlik bekleyen gençler ile dünyanın ilk robot vatandaşı Sophia arasındaki sohbet şöyle geçti:

BEDELLİ -  Sophia nasılsın?

SOPHİA  - Biraz daha iyiyim. Amerika’dan acilen 3 yazılımcı geldi. Vücudumun MR’ını çektiler. Sigortamın bir daha atmaması için virüs yüklediler bana!

BEDELLİ -  Virüs mü?

SOPHİA  - Şaşırdınız değil mi? Türkiye’de gördüklerim kafamı karıştırıyor ve sık sık sigortam atıyordu. Sigortamın atmaması için ayar verdiler bana!..

BEDELLİ - Aşı yapmışlar sana.

SOPHİA -  Evet, doğru tanım; aşı!

BEDELLİ – Ne oluyor da sigortan atıyordu?

SOPHİA -  Hangisini anlatayım bilmem ki?!. Sigortamı en fazla artıran şey iktidarın tutumuydu. Yetkililerin ipe un serdiğini görür görmez başım dönmeye başlıyordu. İpe un sermesi yetmezmiş gibi kendisinden talepte bulunanları suçladığını görünce anında atıyordu sigortam!. Hele bir de kendisini eleştireni topa tutması yok mu? Tereddütsüz atıyordu! Beni şaşkına çeviren şeylerdi bunlar! “Enflasyon çok yüksek” diyene; “İç ve dış mihraklar” yaftasını yapıştırdığını görünce sigortam atıyordu! Zamların çok ağır olduğunu söyleyenin üzerine çullanıp “Vay, sen de mi düşmansın” diye tukaka ettiğine şahit olunca sigortam hemen atıyordu! BEDELLİ askerlik isteyen sizlerin durumu var bir de: Size “İç ve dış mihraklar Türkiye’yi kuşatmışken istenecek şey mi bu” diye çemkirmesi yok mu? Hiç dayanamıyordum buna ve duyar duymaz sigortam atıyordu! Aşıdan sonra düzeldim. Şimdi iyiyim. Eski Maarif Nazırı Emrullah Efendi’nin “Şu mektepler olmasaydı ben Maarifi ne güzel idare ederdim” sözü düşüyor aklıma ve gülüyorum.

BEDELLİ – Çok doğru söylüyorsun. Eski Milli Eğitim Bakanı “Mektepler olmasa” demiş. Şimdiki Milli Savunma Bakanı sesini çıkarmıyor. Bu suskunluk ondan daha büyük bir ceza bize!

Resmin üzerinde sağa ve sola kaydırarak
bir önceki veya bir sonraki resme
geçiş yapabilirsiniz.

KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | GİZLİLİK İLKELERİ | KULLANIM ŞARTLARI | PRIVACY POLICY |